ZF Automotive Systems Electronics Częstochowa

ZF Automotive Systems Electronics Częstochowa



















17.01.2025 Piątek

Nowe Zarządzenia Dyrektora Zakładu
17.12.2024 Wtorek

POROZUMIENIE PODWYŻKOWE 2025
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
16.12.2024 Poniedziałek

Elektronika (Komentarz związku zawodowego). 

Część 3. W tej części obiecałem odnieść się do faktu reaktywowania w zakładzie elektroniki drugiego związku zawodowego, to znaczy MOZ OPZZ Konfederacja Pracy. Zanim jednak przejdę do tematu, muszę tu odnieść się do tematów i spraw poruszanych wcześniej. 

Otóż w jednym z moich wcześniejszych wpisach, dotyczacych zakładu elektroniki, użyłem sformułowania „czy Faraon znał swoich poganiaczy niewolników budujących piramidy?”. Przyznam że sformułowanie to jest jednak zbyt mocne i niefortunne. Niefortunne jest również odniesienie współczesnych czasów do starożytnego Egiptu. 
Dlatego przepraszam wszystkich, zwłaszcza dyrekcję zakładu, którzy mogli się takim określeniem poczuć urażonymi. Nie taki był mój cel i nie taki zamiar. Jeszcze raz podkreślam, nie było moim celem obrażanie kogokolwiek swoimi tekstami.

Przejdźmy teraz do wyjaśnienia, dotyczącego drugiego związku zawodowego. Zacznę tu od zapisów z ustawy o związkach zawodowych. Otóż, Art. 1. tejże ustawy stanowi 1. Związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. 2. Związek zawodowy jest niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji. 3. Organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawcy obowiązani są traktować jednakowo wszystkie związki zawodowe. Tyle prawo. Oznacza to tyle i tylko tyle, że jeśli zwiazek powstał zgodnie z przepisami prawa, to nikt nie ma prawa (poza członkami tego związku), ingerować w jego działanie i jego decyzje. Aby jednak odnieść się do pytań i sugestii, jakie się pojawiają. Powołanie tego związku nie ma na celu wywoływanie nowych „wojen” w zakładzie. Główny i chyba jedyny cel, to skuteczniejsze reprezentowanie pracowników, oraz wspieranie i współpraca z MOZ Pracowników ZF. Nie chcę wdawać się tu w zawiłości polskiego prawa, ale w pewnych sytuacjach, dwa związki mają wieksze pole do działania niż jeden. Na koniec fragment odpowiedzi udzielonej na te pytania przez przewodniczącego tego związku: „Jeśli drugi Związek zdecyduje się na na swoje odrębne postulaty to z pewnością o tym zostanie powiadomiona Dyrekcja Zakładu. Póki co nie należy się bardzo o to starać i związkowi w tym temacie pomagać. 
Warto też zaznaczyć że działalność drugiego związku zawodowego na zakładzie jest legalna i powtórzę, zgodna z Polskim prawem.” 

Dariusz Zygmański
06.12.2024 Piątek

No dobra, tak jak obiecałem czas na drugą część prostowania dezinformacji. 

Pracodawca w ostatnim komunikacie podkreśla, że zależy im na czasie a wredne związki opóźniają negocjacje. No to przypomnę. 
Związek zawodowy wystąpił do dyrekcji zakładu z propozycją negocjacji podwyżek ....... w dniu 05 czerwca 2024. Dyrekcja proponuje pierwsze spotkanie w dniu 17 lub 24 czerwca. No cóż, mamy przecież dużo czasu. W efekcie spotykamy się 28 czerwca. Pracodawca nie podejmuje rozmów o przedstawionych punktach i nie przedstawia żadnych propozycji, ograniczając się do wysłuchania propozycji związku i przedstawienia regulaminu prowadzenia rozmów. Termin na następne spotknie wyznaczony zostaje na 13 sierpnia a następne 29 sierpnia. No bo urlopy i te sprawy. Wiec sami widzicie, że jakoś dyrekcja nie miała tu wielkiego parcia na tempo i szybkość prowadzenia negocjacji 

W miedzyczasie zadziała się jedna rzecz, która miała dość istotne znaczenie dla naszych decyzji dotyczących negocjacji. Co prawda już o tym pisałem wcześniej, ale pozwolę sobie tę sprawę przypomnieć, bo wbrew pozorom, jest ona bardzo istotna i co ciekawe, aktualnie obserwujemy dalsze konsekwencje. 

Otóż w grudniu 2023 Sąd Okręgowy IV Wydziałem Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie wydał wyrok, w którym między innymi stwierdził i to samo stanowisko zostało podtrzymane przez Państwową Inspekcja Pracy w Częstochowie „należy uznać oddziały spółki wymienione w Krajowym Rejestrze Sądowym jako jednego pracodawcę. Wynika to z faktu, że oddziały nie wypełniają wymogów weryfikujących podmiotowość pracodawcy, które należy spełniać łącznie tj. nie posiadają wystarczającej samodzielności organizacyjnej i majątkowej; nie zatrudniają we własnym imieniu pracowników”. Oraz dalej: „pozostałe oddziały spółki takie jak Zakład Elektroniki, ul. Ekonomiczna 19 w Częstochowie; Centrum Inżynieryjne, ul. Pułaskiego 80 w Częstochowie; Centrum Usług Wspólnych, ul. Ekonomiczna 19 w Częstochowie; Biuro Zakupów, ul. Racławicka 40 w Częstochowie; Centrum Informatyczne, ul. Racławicka 40 w Częstochowie, nadal są częściami ZF Automotive Systems Poland sp. z o.o. i jako takie powinny mieć jednakowe rozwiązanie w zakresie regulacji objętych ochroną powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy, co dotyczy np. dodatku za prace w porze nocnej (a tutaj zachodzą różnice w sposobie ich wyliczania określonym w regulaminie wynagradzania). 
Dlatego, w tym zakresie skierowano do pracodawcy wystąpienie profilaktyczne mające na celu ujednolicenie tych przepisów regulaminów pracy i regulaminów wynagradzania, które są objęte ochroną wynikającą z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Zmiana zapisów regulaminów pracy i regulaminów wynagradzania musi być uzgodniona z zakładową organizacją związkową”. 
Co taki wyrok oznacza dla związku zawodowego? 
Otóż pamiętajcie, związek zawodowy może prowadzić negocjacje z pracodawcą. A Sąd wyraźnie stwierdził, że dyrekcja zakładu elektroniki nie jest pracodawcą. Czy dyrekcja zakładu kiedykolwiek przedstawiła lub choćby podjęła próbę wyjaśnienia Wam w swoich komunikatach tej sprawy? 
A podkreślam. Nie jest to drobiazg. 

Rozumiem, to na pewno wina związku zawodowego, że nawet w podstawowej sprawie, czyli w zasadach funkcjonowania zakładu jest totalny bajzel, jeśli chodzi o regulacje prawne. Oczywiście, dyrekcja komentując w rozmowach tą sprawę mówi że Sądy w Częstochowie i Państwowa Inspekcja Pracy są niedouczone i nie znają się na przepisach gospodarczych. 

Zauważcie, że dyrekcja zakładu elektroniki została zobowiązana do dostosowania swoich regulaminów do zapisów w innych zakładach ZF Automotive. Czy jest to robione? Nie, dyrekcja idzie w zaparte i organizuje ataki na związek zawodowy. To właśnie wtedy „ktoś” organizuje zbieranie podpisów pod wnioskiem o odwołanie przedstawiciela związku, Mieczysława Wypycha z funkcji Zakładowego SIP. Sprawcy podobno do dziś są nieznani. 

Wracając do ustaleń Sądu i PIP w Częstochowie, że dyrekcja zakładu nie jest pracodawcą. W rozmowach ze związkiem dyrekcja uparcie i konsekwentnie twierdzi, że jest pracodawcą, ale w informacji do PIP przesyła informacje, że działania, aby poszczególne zakłady w tym Zakład Elektroniki dostosowały swoją organizację od wymogów prawa. 
Czyli sami zauważcie. Tu dyrekcja przyznaje, że i Sąd i PIP i związek zawodowy miał jednak rację. Odnośnie tych działań i zmian sami widzicie w ostatnich dniach pewne (dla wielu pracowników niezrozumiałe), działania. 

Na przykład pismo, które otrzymał związek w ostatnich dniach: 
„INFORMACJA W SPRAWIE PRZEJŚCIA ZAKŁADU PRACY W związku z faktem, że: 1. W ZF ASP funkcjonuje Oddział, posiadający status odrębnego od ZF ASP pracodawcy w rozumieniu przepisów art. 3 Kodeksu pracy, co zostało potwierdzone uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników ZF ASP z dnia 15 października 2024 r. Oraz uchwałą Zarządu ZF ASP z dnia 17 października 2024 r. ....................” 
To tylko fragment, ale ....... zwróćcie uwagę na daty. Czyli co? Jednak związek miał rację. Ale tego Wam dyrekcja przecież nie przedstawi w swoich komunikatach. 
Wracając do negocjacji, które prowadzone są w sprawie podwyżki wynagrodzeń dla pracowników i zmian części przepisów w regulaminie, związek konsekwentnie dba o interes pracowników i prowadzi te rozmowy (pomimo postawy pracodawcy), w dobrej wierze. Szkoda, że dyrekcja koncentruje się tylko na działaniach, aby pracowników zakładu poróżnić i skłócić i zdezorientować. Gdyby tą samą energię, jaką dyrekcja poświęca na dokopanie związkowi i poróżnienie pracowników w zakładzie, dyrekcja poświęciła na zapewnienie godziwych warunków pracy, to mógłby być najlepszy zakład ZF w Polsce. 
A co mamy? 
12 miesięczny okres rozliczeniowy (żaden inny zakład ZF nie ma dłózszego niż 3 miesiące). 
Pracujące soboty i dowolność w manipulowaniu czasem pracy pracowników. 
Wszystkie dodatki, premie, wprowadzone „zarządzeniem dyrektora zakładu”. 
Czyli jak będziecie podskakiwać, to w każdej chwili Wam to można zabrać. 
„Szalone” pensje dla pracowników (ale to chyba przypadłość całego ZF w Polsce i nie tylko). 
Dodatkowo dyrekcja zaczyna w zakładzie tworzyć wokół siebie coś, co możemy nazwac tylko „kamarylą”. (ok, tu wyjaśniam, za słownikiem języka polskiego: kamaryla to grupa osób wykorzystująca swoje stanowiska dla własnych korzyści i uprawiania stronniczej polityki). Pewnie sami się zastanawiacie czemu niektórzy pracownicy są awansowani i czemu tych, którzy wykazują się skrajną niekompetencją w zarządzaniu praconikami, chroni się na wszelkie możliwe sposoby? Z tego, co słyszę, znowu „nieznani sprawcy” zbierają podpisy załogi, aby podważyć ostatnie głosowanie w sprawie powołaniu nowych SIP-owców i w sprawie odwołania Mietka Wypycha. 
Niestety, jak uprzednio pisałem, głównym problemem dyrekcji nie jest sprawa jak można zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki pracy. Głównym problemem jest ........... związek zawodowy. 
 Sami zauważcie Pewnie wielu z Was pamietają jak dyrektor poradził sobie kilka lat temu z próbą założenia związku zawodowego Solidarność w Waszym zakładzie? Tak, tak, taka próba już raz była. Pracownik, który podjął takie działania dostał propozycję nie do odrzucenia. Sprawa rozwiązana czysto i w rękawiczkach. Bardziej zorientowani niech zwrócą uwagę, kim ten pracownik dziś jest w zakładzie i co robi. Zapewniam, pouczające. 

Dlaczego nasz związek jest takim problemem dla dyrekcji? 

Bo dwie najważniejsze osby w związku, czyli przewodniczący i zastepca zarządu MOZ to osoby spoza zakładu. 
Mnie dyrektor nie zwolni, nie awansuje, nie zastraszy. I to niestety tak mocno boli dyrekcję. Czy nie słyszeliście na organizowanych przez dyrekcję masówkach, że związek reprezentują osoby „mieniące się przedstawicielami pracowników” i że są to osoby spoza zakładu? Niestety, głównym zmartwieniem dyrekcji jest to, abyście pozostali „pracowniami niskokosztowymi” i nawet tego w rozmowach z nami się nie ukrywa.. 
My się na to nie godzimy i dlatego jesteśmy dla dyrekcji niewygodni. 

Na koniec krótka informacja dla Was, bo to Wy w sumie będziecie decydowali o tym, co zrobi związek zawodowy. 
Po zakończeniu procesu mediacji z udziałem mediatora, o ile nie zostanie podpisane porozumienie, przeprowadzone zostanie wśród wszystkich pracowników Zakładu Elektroniki referendum. To w nim zapytamy Was o to, czy popieracie postulaty związku zawodowego. To będzie Wasza decyzja. 
Na koniec, wybaczcie, że znowu długi tekst, ale aby wyjaśnić niektóre sprawy, nie da się tego zrobić w kilku słowach. Chyba w trzeciej części aby uciąć spekulacje uprawiane przez dyrekcję, odniosę się do reaktywowana w zakładzie drugiego związku, czylo OPZZ Konfederacja Pracy. 
Dariusz Zygmański
03.12.2024 Wtorek

Częstochowa Elektronika 

(Komentarz związku zawodowego do informacji przekazanych przez Pracodawcę. 

Jako, że poprzedni post wyjaśniający sytuację w zakładzie elektroniki w cudowny sposób znikł ze strony związku, zdecydowałem o wniesieniu kilku poprawek, aby tekst był czytelniejszy, oraz podzieleniu go na kilka części, bo jest rzeczywiście długi). 

Część 1. Przyznam, że nie jestem zaskoczony informacją przekazaną do pracowników zakładu w sprawie etapów sporu zbiorowego. Nie jestem zaskoczony, ponieważ przywykłem, że w takiej „informacji”. Pracodawca przekazuje/przemyca obok pozornie prawdziwych faktów, wiele przeinaczeń i spekulacji. Takie pomieszanie prawdy, półprawdy i nieprawdy. Ponadto przemilcza się wiele spraw i aspektów które miały miejsce w trakcie trwania tych rozmów zarówno w trakcie negocjacji, jak też już w trakcie mediacji, które są dalszym ciągiem rozmów prowadzonych pomiędzy związkiem zawodowym a pracodawcą. W efekcie zamiast informacji pracownicy są dezinformowani. Zapewniam, takich działań będzie więcej. Najgorsze w tym wszystkim, że taki właśnie jest cel dyrekcji tych działań. Ale przejdźmy do rzeczy. 

Po co dyrekcja wysyła pracownikom maila, w którym dzień po dniu, ba nawet podając porę dnia, czy godzinę? Wygląda to wręcz jak raport z pola walki. Zobaczcie sami, tu dyrekcja walczy o Was i Wasze miejsca pracy, bo wredne związki zawodowe (zgodnie z wcześniejszą retoryką głoszoną na organizowanych przez dyrekcję masówkach „ludzie mieniący się być przedstawicielami pracowników w zakładzie”), chcą, aby zakład pracy zbankrutował i żebyście trafili na bruk. 
A jaka jest prawda? Co takiego ważnego się w tym czasie działo? W zasadzie nie działo się nic o czym byśmy Was nie informowali. Prowadzone były negocjacje dotyczące postulatów zgłoszonych przez związek zawodowy. Jako że nie udało się w drodze negocjacji osiągnąć porozumienia, związek zawodowy wszczął tak zwany spór zbiorowy. Nie jest to jakieś nadzwyczajne działanie, a przynajmniej nie jest to działanie niecodzienne. Wyjaśnijcie mi może, po co dyrekcja przedstawia dzień po dniu, ba wręcz godzina po godzinie, proces powołania mediatora? Co ma to wspólnego z procesem negocjacji podwyżek? Aaaaaaaaaaa, no tak, można kopnąć związek zawodowy, bo przecież związek musi mieć jakiś ukryty cel, nie wyrażając zgody na koszty zaproponowane przez mediatora. 

No to wyjaśnijmy sobie tę sprawę. Mediator wyznaczony przez ministerstwo przesyła do zarządu związku (i pracodawcy), swoją propozycję, która zawiera zarówno terminarz prowadzenia mediacji, jak i również propozycję ceny swoich usług. I jak ta propozycja wygląda? „Proponuję ryczałtowe wynagrodzenie za całość postępowania mediacyjnego w wysokości po 1.230,00 zł od strony”. Nie piszę tu już o dodatkowych kosztach za dojazd mediatora. A co mówią przepisy w zakresie wynagrodzenia mediatora? ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY w sprawie warunków wynagradzania mediatorów z listy ustalonej przez ministra właściwego do spraw pracy Wynagrodzenie mediatora z listy ustalonej przez ministra właściwego do spraw pracy, zwanego dalej "mediatorem", ustala się w wysokości: 

1) 388 zł za pierwszy dzień mediacji; 
2) 311 zł za drugi dzień mediacji; 
3) 235 zł za trzeci i każdy następny dzień mediacji. 

Widzicie różnicę? Pamiętajcie, że związek zawodowy takie wydatki pokrywa ze składek związkowych. Naciskany przez dyrekcję w tej sprawie, udzieliłem jasnej i chyba logicznej odpowiedzi: „Dziękuję za informację. Przyznaję jednak, że zdumienie moje budzi postawa Dyrekcji zakładu w sprawie wynagrodzenia mediatora. Zwłaszcza w kontekście nie akceptacji przez związek zawodowy propozycji zapłaty kwoty około trzy, cztery razy wyższej niż przewidują przepisy za przeprowadzone mediacje. Przypominam tu, że związek nie prowadzi działalności gospodarczej i posiada do dyspozycji tylko pieniądze wpłacane w formie składki związkowej. Tym większe jest moje zdziwienie, że Dyrekcja wywiera tu na związek zawodowy presję w tym zakresie. Zwracam również uwagę, że tryb pracy, zaproponowany przez Pana mediatora wcale nie nosi znamion „szybkiego procesu”, a z wypowiedzi Dyrekcji zakładu wynika, że to Pracodawca dąży do szybkiej eskalacji procesów opisanych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.” Tak na marginesie, w kontekście ogólnej sytuacji ZF, gdzie ustawicznie słyszymy o oszczędnościach i o zakazie wydawania niepotrzebnie pieniędzy, dziwi fakt, że dyrekcja tak lekką ręką akceptuje znacznie wyższe koszty mediacji, niż przewidują przepisy. No cóż, widocznie te oszczędności dotyczą tylko konieczności oszczędzania na pracownikach. Wracając do komunikatu jaki został skierowany przez pracodawcę do załogi. Przecież dyrekcja doskonale znała powody braku akceptacji pracy mediatora przez związek zawodowy. 
Czy pracodawca poinformował Was, że mediator zaproponował swoje usług za cenę znacznie wyższą (w mojej ocenie o ponad 100%), niż to określają przepisy? I teraz mała zagadka. Jak decyzja związków wpłynęła na „opóźnienie” procesu negocjowania podwyżki??? Ano, ........... 13 grudnia jest wyznaczone spotkanie w zakładzie elektroniki z nowym mediatorem. Gdzie tu tak podkreślana i akcentowana przez dyrekcję „obsuwa” w terminach? Ale, przynajmniej można było dokopać związkowi zawodowymi i zasiać trochę fermentu w załodze. 

Dało się? Jak widać każdy powód jest dobry. I tu zakończę pierwszą część. Następna część zapewne jutro. 

Dariusz Zygmański
29.11.2024 Piątek

Informacja Mailowa rozpowrzechniana przez Dyrektora HR.

Szanowni Państwo, W imieniu Wszystkich Dyrektorów w Zakładzie Elektroniki, w nawiązaniu do ostatniej komunikacji na temat naszych negocjacji płacowych w specjalnym wydaniu Konektora, chciałbym przekazać aktualizację statusu rozmów ze Stroną Społeczną: 
1) 15.11.2024 – Pracodawca wysłał informację do Ministerstwa z prośbą o wyznaczenie Mediatora, w związku z brakiem wspólnego uzgodnienia stron co do osoby Mediatora. 
2) 22.11.2024 – Informacja z Ministerstwa o wyznaczeniu Mediatora w naszym sporze. 
3) 25.11.2024 – kontakt telefoniczny Pracodawcy z Mediatorem w sprawie potwierdzenia działań i prośba o przedstawienie możliwych terminów spotkań. 
4) 25.11.2024 – informacja od Mediatora na temat dostępności oraz możliwych terminów spotkań (od 04.12 do 13.12). 5) 26.11.2024 (godziny poranne) – informacja od Pracodawcy do Strony Społecznej z propozycjami siedmiu możliwych terminów spotkań z Mediatorem. 
6) 26.11.2024 (godziny popołudniowe) – informacja od Strony Społecznej do Mediatora na temat braku akceptacji proponowanych kosztów mediacji w wysokości 1230 PLN od każdej ze stron sporu (stawka ryczałtowa za całość mediacji a nie wynagrodzenie za poszczególne spotkania mediacyjne – wynikająca z Rozporządzenia) oraz propozycja terminu spotkania – rozbieżna z dostępnością Pracodawcy - termin inny niż siedem możliwych terminów – przesłanych wcześniej do Strony Społecznej. 
7) 26.11.2024 (godziny wieczorne) – Mediator informuje, że: „…z uwagi na liczbę i treść materii spornych, wynagrodzenie z rozporządzenia jest nieadekwatne do koniecznego nakładu pracy…”, tym samym nie podejmie się mediacji w przedmiotowej sprawie. 
8) 27.11.2024 (godziny poranne) – Pracodawca deklaruje pokrycie różnicy w kosztach mediacji między stawką zaproponowaną przez Mediatora a stawką wynikającą z Rozporządzenia – w wysokości: 645,50 PLN (przy założeniu czterech dni mediacji), jednocześnie prosi Stronę Społeczną o odniesienie się do możliwych terminów spotkań. 
9) 27.11.2024 (godziny poranne) – Strona społeczna proponuje spotkanie w dniu 13.12.2024 o godzinie 10:00 – termin również możliwy dla Pracodawcy. 
10) 28.11.2024 (godziny poranne) – Mediator informuje, że: „od razu po braku akceptacji Strony związkowej odnośnie mojej propozycji kosztów mediacji, poinformowałem Ministerstwo, że nie podejmę się tej mediacji. Byłoby to zresztą niecelowe w sytuacji, gdy jeszcze na przedpolu mediacji Strona społeczna zdążyła już zakwestionować nie tylko moją stawkę wynagrodzenia, ale również sposób organizacji mediacji. Sytuację dodatkowo komplikowałby nierówny podział kosztów mediacji między Stronami. Gdybym podjął się tej mediacji, do dotychczasowych kwestii spornych między Stronami doszłyby w/w "kontrowersje" wobec osoby mediatora, co z pewnością nie ułatwiłoby negocjacji. Z powyższych względów podtrzymuję stanowisko, że nie podejmę się przeprowadzenia przedmiotowej mediacji.” Tym samym pozostaliśmy bez Mediatora. 
11) 28.11.2024 (godziny popołudniowe) – Pracodawca przesyła informację e-mail do Ministerstwa o rezygnacji wyznaczonego Mediatora oraz z prośbą o wyznaczenie kolejnej osoby do prowadzenia procesu Mediacji między Pracodawcą a Stroną Społeczną. 
 12) 28.11.2024 (godziny popołudniowe) – informacja Strony Społecznej o utworzeniu kolejnej organizacji związkowej (a właściwie reaktywowanie kiedyś utworzonej a następnie zlikwidowanej) - Międzyzakładowy Związek Zawodowy OPZZ „Konfederacja Pracy” w ZF CV Systems Poland Sp. Z o.o – pod kierownictwem tych samych osób, które kierują MOZ Pracowników ZF Polska (z tą Organizacją Pracodawca jest w sporze zbiorowym). Zgodnie ze złożoną deklaracją – Związek ten ma dwóch członków - pracowników naszego Oddziału. 
13) 28.11.2024 – Pracodawca nie ma pewności, czy nowo utworzona Organizacja Związkowa również zamierza złożyć swoje żądania płacowe. Sprawa ta może dodatkowo skomplikować proces negocjacji. 
14) 29.11.2024 – oczekujemy na wyznaczenie przez Ministerstwo kolejnego Mediatora do prowadzenia naszego sporu zbiorowego. 
28.11.2024 czwartek

MYŚLI NIEROZCZESANE. 

Pracuje na Elektronice, opowiem, jakie mam życie. 
Dobrze, że to Częstochowa, ponoć do innych miast się chowa. 
Tutaj przestrzeganiem prawa się szczycą, bo pensję na czas mi liczą. 
W zakładzie super się czuje, Dyrektor praw mych szanuje. 
Nic tak życia mi nie upiększy, jak okres dwunastomiesięczny, 
Chciałem mieć cztery brygady, ale nie dało już rady !!! 
W nocy dobrze się pracuje, nawet dodatek mi przysługuje. 
Powiem szczerze, że to grosze, a ja nocek nie z noszę. 
Ale już nie Jubileusze, w odniesieniu do pasów i poduszek. 
Byłaby to już rozpusta, dlatego każą zamknąć mi usta. 
Często się do mnie krzyczy, dobro firmy się liczy. 
Żaden mobbing, nigdy w życiu, to jest standard w codziennym użyciu. 
Firma jest najważniejsza, najukochańsza, najlepsza. 
Kochać nadgodziny muszę, na wolne przecież się nie skuszę. 
Dobrze widziane byłoby, gdyby nie widziano u mnie choroby. 
W niektórych zakładach są nawet standardy, Conperio nie na żarty. 
Na L4 odwiedzają mnie w domu, czy na pewno nie pracuje po kryjomu. 
Mam być "pracownik doskonały", urlop? Urlop to jakieś banały. 
Dyrekcja mnie bardzo szanuje, kocha i potrzebuje, 
Dlatego w każde soboty, każe chodzić do roboty. 
A kiedy w soboty pracuje ,wręcz cudownie się czuję. 
Chciałem dodatek za tą pracę, ale mówią, że za bardzo się wzbogacę. 
Wybory Nasze dyrekcja akceptuje, chyba że jej nie pasuje no to je neguje. 
Mamy pełną wolność prawdy oczekują, a jak się wychylę, to karać próbują. 
Ostatnio chodzą z różnymi listami, czy mogę przeczytać, no wiecie przecież sami. 
Podpisać grzecznie proszą, nacisku nie ma wcale, chyba że odmówię, no to przerąbane. 
Dostałem już nawet z tego zimnych potów, więc co, podpiszę, by nie mieć kłopotów. 
Do podwyżek się troszkę odniosę, pracuję wręcz za minimalną, czyli za grosze. 
No może lekko powyżej minimalnej płacy, by być troszkę wyżej niż moi rodacy. 
Nikt mi przecież nie robi łaski, Dyrekcji zatem oklaski.
12.11.2024 Wtorek

Zamiast „masówki” 

Nie sądziłem, że 11 listopada w jedno z najważniejszych świąt w Polsce, zamiast składać Wam życzenia, będę musiał pisać ten tekst. Są jednak takie sytuacje, że nie można milczeć. Niestety, ostatnie poczynania dyrekcji zakładu wymagają przynajmniej komentarza ze strony związku zawodowego. 

Otóż jak wiecie, toczą się rozmowy przedstawicieli związku zawodowego z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzenia dla pracowników, oraz zmian niektórych zapisów regulaminów obowiązujących w zakładzie. Aktualnie rozmowy w związku z faktem przedstawienia nam żenujących propozycji ze strony dyrekcji, weszły w etap sporu zbiorowego Dyrekcji tak nie podobają się te negocjacje, że jak widzimy, posuną się do każdej niegodziwości w stosunku do pracowników, jak i związku. Ostatnie „masówki” z załogą były tego najlepszym przejawem. Wcześniej przygotowane pytania zadawane przez „zatroskanych” pracowników, ups, zapomniałem, te „zatroskane” osoby też zostały dokładnie wyselekcjonowane. Prezentacja ładnych wykresów, no i szkalowanie związku zawodowego w każdej prawie wypowiedzi. Jednak zastanówcie się jaki cel mają te „masówki”. Nie widzicie, że jest to celowe skłócanie załogi. Dzielenie na dobrych i tych złych ze związku. Ponadto mam nieodparte wrażenie, że dyrekcji nieco się role poprzestawiały. Wszystkie pomyje wylewane na władze związku zawodowego, podważanie roli i celu działania związku. Czekałem, kiedy usłyszę, że to dyrekcja najlepiej dba o pracowników i ich interesy. A jak wygląda prawda? Fajnie się mówi, że musimy oszczędzać i się samo ograniczać, bo ZF jest w trudnej sytuacji, jak się ma pensję dyrektora. Jak myślicie, ilu pracowników produkcji musi pracować na pensję Pana dyrektora?? I tu mała ciekawostka. Musicie zdawać sobie sprawę, że jak pracownicy otrzymają większe wynagrodzenie lub premię, to dyrektor dostanie w efekcie mniejszą premię. Ale może kilka słów o statystyce. Jak wiecie statystyka nie jest nauką ścisłą. Tak jak dyrekcja prezentuje złą sytuację zakładu podpierając się różnymi wykresami, tak z łatwością mozna by wykazać, że sytuacja zakładu jest wyborna. Nawet nie wiecie ile w ostatnim czasie widziałem prezentacji, w których można wykazać wszystko co się chce. Wystarczy podstawić odpowiednie dane. Na przykład: Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 r. wyniosło 8 408,79 zł brutto. Ilu z Was ma takie wynagrodzenie??? Jest takie stare powiedzenie. Ja jem kapustę, mój szef je mięso. Statystycznie średnio oboje jemy bigos. Ale idźmy dalej. Tu kilka słów do pracowników tak zwanych biurowych. Nawet nie wiecie ilu w mojej dwudziestoletniej działalności związkowej wdziałem zniszczonych inżynierów i ludzi pracujących w biurach wypalonych pracą. Ilu z Was może powiedzieć, że pracuje 8 godzin? Że nie muszą pracować za nieobecnych i chorych współpracowników? Normą w Polsce jest, że w razie choroby jednego pracownika jego obowiązki przewala się na innych. Oczywiście za darmo. Ile to już widziałem młodych ludzi po studiach, którym się wydawało, że jak będą pracowali po 12-16 godzin, to dyrekcja to doceni. Bardzo wielu myślało tak do czasu aż zachorowali, nie wyrabiali już, lub z innych powodów szef, lub dyrekcja przestała ich lubić. Wiecie jak zwalnia się pracowników biurowych??? Szybko............. Wiecie ile już razy, gdy pytałem gdzie się podział jakiś pracownik słyszałem: „kontynuuje karierę poza strukturami ZF”. 

W poprzednim tygodniu byliśmy w Darmstadt na posiedzeniu Europejskiej Rady Zakładowej. Ciekawe, ale w odniesieniu do zakładu elektroniki prezentacje przekazane przez zarząd ZF były, delikatnie mówiąc, odmienne niż te, które Wam prezentuje dyrekcja. Ciekawe dlaczego? Ale nie o tym chciałem pisać w kontekście ERZ. Otóż jak zapewne wiecie w Niemczech trwają teraz negocjacje układu zbiorowego i między innym podwyżkami wynagrodzenia dla pracowników. Co więcej, nad Niemcami wisi groźba zmniejszenia zatrudnienia o około 14000 pracowników. Ciekawe i znamienne były wypowiedzi przedstawicieli pracowników niemieckich zakładów o postawie dyrekcji zakładów na te żądania niemieckiego związku zawodowego. Otóż większość dyrekcji wręcz solidaryzuje się z pracownikami. Zobaczcie sami, jaki to kontrast w porównaniu z tym, co robi dyrekcja Waszego zakładu. Podczas kolacji, zapytałem jednego z członków Rady Nadzorczej ZF o Artura Klubę i Krzysztofa Gablankowskiego. Wiecie co usłyszałem? A kto to jest Kluba i Gablankowski? Przyznam, że mnie to nieco zdziwiło, ale ........................ czy Faraon znał swoich poganiaczy niewolników budujących piramidy? Czy dyrekcje polskich zakładów są samodzielne w podejmowaniu decyzji? Niestety, jak wiemy, wszystkie decyzje zapadają w Niemczech i są po prostu przekazywane do zakładów, do wykonania. W trakcie rozmów z dyrekcją zadałem dyrektorowi Klubie pytanie. Czy w sytuacji, gdy będzie musiał zwolnić pracowników, zapłaci im dodatkowe odprawy, oraz jakie to ewentualnie będą pieniądze? Odpowiedź była jednoznaczna. Nie zapłacę więcej niż bedzie musiał zgodnie z przepisami. Wiecie jakie odprawy w Polsce wypłaca się zgodnie z tymi przepisami? Jedną, dwie, lub w najlepszym wypadku trzy odprawy. Wszystko zależy od stażu pracy w zakładzie. A może wiecie jakie odprawy wypłaca się we Francji, Holandii, Niemczech i wielu innych krajach? Ja widziałem, jakie to są pieniądze. Średnio około 50000 euro, czasem nieco mniej, czasem więcej. No ale przecież Pan dyrektor Kluba podobno reprezentuje Wasze interesy więc Wam nie zapłaci nic więcej, niż będzie musiał. Może jeszcze kilka ciekawostek. Jako jedyny zakład u Was obowiązuje 12 miesięczny okres rozliczeniowy. Ciekawe, bo od Waszej dyrekcji dowiedziałem się, że to dla „dobra pracowników”. Zapewne dla tego samego „dobra” większość dodatków do pensji regulowana jest nie w zapisach regulaminów, tylko ..... Zarządzeniem Dyrektora Zakładu. Nie widzicie tu różnicy? Ja widzę. Takie „zarządzenie” w dowolnej chwili dyrektor może sobie dowolnie zmienić. W trakcie ostatnich rozmów usłyszałem od dyrekcji, że Wasze regulaminy były konstruowane pod kątem pracy czterozmianowej. Wiecie czemu tego nie wdrożono? To właśnie utworzenie związku zawodowego zablokowało ten zamiar. No w sumie nie dziwię się, że dyrekcja nas niespecjalnie lubi. Można by tu jeszcze wiele pisać, ale nie jest znamienne, że dyrekcja organizując „masówki” z pracownikami nie zaprosiła przedstawiciela związku zawodowego? Przecież jeśli chce się przedstawić obiektywną prawdę, to należałoby dać możliwość wypowiedzi przedstawicielom obu stron. No, chyba że chce się przedstawić tylko „swoją” prawdę. 

Mógłbym tu jeszcze wiele pisać, ale ............... Jeśli ktoś chce znać nasze stanowisko w sprawie negocjacji, zapraszam do pytań, mogą być nawet trudne i niewygodne. Przypomnę tylko, że gdy nie będziemy w stanie porozumieć się z dyrekcją w sprawie negocjacji, to i tak zapytamy Was w referendum, czy popieracie nasze żądania, więc to i tak będzie Wasza decyzja. Bez Was nic nie zrobimy. Na zakończenie, skoro pisałem na początku, że piszę ten tekst w nasze najważniejsze święto, chciałbym Wam wszystkim życzyć z okazji 106 rocznicy odzyskania niepodległości wiele wytrwałości, dużo zdrowia, wzajemnego szacunku, oraz poszanowania drugiego człowieka. Gdyby nasi przodkowie, którzy wywalczyli tą niepodległość dawali się dzielić, skłócać i różnić, to zapewne dziś nie mielibyśmy możliwości, aby to święto obchodzić i mam nadzieję, że pracownicy nie dadzą się dzielić. 

Dariusz Zygmański
07.11.2024 Czwartek

Częstochowa - Zakład Elektroniki 

W dniu dzisiejszym o godzinie 8:00 odbyło sie pierwsze spotkanie z Pracodawcą w ramach toczącego się sporu zbiorowego. Omówiono postulaty związku zawdowego. Pracodawca odniósł sie do nich przedstawiając swoją propozycję. 
Jednocześnie związek zawodowy podniósł jeszcze raz tematy dotyczące okresu rozliczeniowego oraz zapisu dotyczącego soboty. 
W odpowiedzi usłyszał, że wszystkie te działania są wprowadzone dla dobra pracowników i w interesie pracowników. Pracodawca argumentował to potrzebą maksymalnej elastyczności ze strony pracowników, podkreślał jak bardzo jest to dla nich ważne, podkreślał również, że gdyby nie ta elastyczność straci konkurencyjność na rynku, co w konsekwencji może doprowadzić do likwidacji miejsc pracy a nawet jego zamknięcia. Jednocześnie Dyrekcja zwróciła nam uwagę, że jesteśmy jednym ZF i że powinniśmy negocjować wszystko z Zarządem w Niemczech a nie z nimi.
Poprosiliśmy Pracodawcę o przesłanie swojej propozycji na piśmie jak ją otrzymamy przedstawimy ją Wam do oceny. Mamy zamiar również zapytać Was w formie ankiety jakie kroki powinien w Waszym imieniu podjąć Związek Zawodowy.

Dotarła do Nas również informacja, że dziś w godzinach 13:30 do 14:30 zaraz po dzisiejszych negocjacjach Dyrekcja przeprowadziła spotkania z pracownikami. 

Tak sobie myślę, jak bardzo Wasza Dyrekcja musi bać się związku zawodowego, skoro to ona robi masówki po negocjacjach a nie związek zawodowy? 
Pomijam już fakt, przekłamań, manipulacji, oskarżeń, zarzutów i niedopowiedzeń. 

Brawo Panowie Dyrektorzy, brawo. 
Oczywiście jak zawsze odniesiemy sie do tego.

pozdrawiam Jarek
06.11.2024 Środa

Wyniki Wyborów SIP
01.11.2024 Piątek

Drodzy Pracownicy, Pracownicy ZF Automotive Systems Poland, Pracownicy Zakładu Elektroniki

Informacja

W związku z brakiem porozumienia w ramach standardowych negocjacji, Zarząd Związku Zawodowego podjął decyzję o wystąpieniu do Pracodawcy z nastepującymi żądaniami.
31.10.2024 Czwartek

REGULAMIN WYBORÓW UZUPEŁNIAJĄCYCH DO SPOŁECZNEJ INSPEKCJI 

Oraz głosowanie w sprawie odwołania Społecznego Inspektora Pracy PRACY W AUTOMOTIVE SYSTEMS POLAND Sp. Z o.o. 

§1 
Wybory członków Społecznej Inspekcji Pracy, oraz na wniosek pracowników, odwołanie członka Społecznej Inspekcji Pracy, organizuje i przeprowadza Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Pracowników ZF, działajcy w ZF Automotive Systems Poland sp. Z o.o., Ul. Ekonomiczna 19, Częstochowa, Zakład Elektroniki , działając na podstawie Ustawy z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy ( Dz. U. z 2015 r. poz. 567). W terminie 29-30 październik 2024 
§2 
Regulamin wyborów podany jest do wiadomości wszystkich pracowników ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o., nie później niż 7 dni przed dniem wyborów, wraz z listą kandydatów do Społecznej Inspekcji Pracy. 
§3 
1. Członkowie Społecznej Inspekcji Pracy wybierani są, oraz odwoływani w drodze tajnego głosowania przeprowadzonego wśród pracowników ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o. Zakład Elektroniki 
2. Członkiem Społecznej Inspekcji Pracy może zostać pracownik, członek związku zawodowego, którego staż pracy w ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o. Zakład Elektroniki wynosi przynajmniej 12 miesięcy, oraz został zaakceptowany jako kandydat, przez zarząd związku zawodowego organizującego wybory. Pracownicy zgłaszają swoje kandydatury do przedstawiciela MOZ Pracowników ZF w terminie w terminie do 25 października 2024, wg wzoru stanowiącego załączniknr 1 do niniejszego regulaminu 
3. Zarząd związku zawodowego może wyrazić zgodę na kandydowanie pracownika legitymującego się stażem krótszym niż 12 miesięcy i nie bedącego członkiem MOZ Pracowników ZF. 
§4 
Prawo wyboru i odwołania Społecznych Inspektorów Pracy mają wszyscy pracownicy zatrudnieni w ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o. Zakład Elektroniki na podstawie umowy o pracę. 
§5 
1. Po ogłoszeniu wyborów, związek zawodowy organizujący wybory, wskazują komisję skrutacyjną i komisję wyborczą, liczącą minimum 3 osóby, składającą się z pracowników ZF Polska, wskazanych przez zarząd związku zawodowego. 
2. W trakcie czynności związanych z wyborami, przy urnie musi przebywać, co najmniej 2 członków komisji skrutacyjnej. 3. W pracach komisji skrutacyjnej nie może brać udziału osoba ubiegająca się o wybór. 
§6 
1. Karty do głosowania wydawane są bezpośrednio przed głosowaniem. 
2. Wzór karty stanowi załącznik nr 1 oraz 2 do niniejszego regulaminu. Karty będą oznakowane stemplem związków zawodowych organizujących wybory. 
3. Każdemu pracownikowi przysługuje jedna karta do głosowania. 
4. Głos oddawany jest przez postawienie znaku X, V lub + w odpowiednich polach. 
5. Głos jest ważny, jeśli został postawiony znak X, V lub + przy nazwisku przynajmniej jednego kandydata. Można zakreślić tyle nazwisk, ilu jest kandydatów. 
6. Głosowanie odbywa się w godzinach ustalonych przez związek zawodowy. 
7. Głosowanie oraz inne czynności związane z wyborem Społecznych Inspektorów Pracy, nie mogą zakłócić normalnego funkcjonowania zakładu.
§7 
Po zakończeniu wyborów komisja skrutacyjna wyjmuje karty do głosowania z urny i przelicza głosy. Niezwłocznie po przeliczeniu głosów, komisja skrutacyjna sporządza protokół i ogłasza wyniki.Wyniki wyborów zostaną podane do wiadomości pracowników niezwłocznie 
§8 
1. Funkcję Społecznego Inspektora Pracy, obejmują kandydaci, którzy uzyskali największą ilość głosów. 
2. Zakładowym SIP zostanie kandydat, który uzyskał największą ilość głosów. 
3. W przypadku równej ilości głosów, wybrana zostaje osoba z dłuższym stażem w ZF 
4. Odwołanie Społecznego Inspektora Pracy jest skuteczne, jeśli za odwołaniem opowie się większość bezwzględna spośród osób biorących udział w głosowaniu. 
§9 
1. W przypadku, gdy komisja skrutacyjna stwierdzi, że wybory są nieważne, przeprowadza się powtórne wybory po upływie 30 dni. 
2. Wybory będą uznane za ważne, niezależnie od frekwencji. 

Zarząd Związku Zawodowego.
29.08.2024 Czwartek

INFORMACJA ZF CZĘSTOCHOWA ZAKŁAD ELEKTRONIKI 

Informujemy, iż w dniu dzisiejszy na spotkaniu negocjacyjnym zostało na Nasze ręce złożone przez Dyrekcję pismo (w załączeniu). W związku z faktem, że pismo zostało podpisane przez 1/5 pracowników ( co nas nie dziwi na 170 podpisów jest tylko kilku członków związku zawodowego na 215 ), zgodnie z Ustawą związek zawodowy zobowiązany jest o podjęcie odpowiednich kroków i poinformowanie o nich Pracowników ZF Zakład Elektroniki. O podjętych krokach będziemy informować na bieżąco. 

 Ponieważ pismo zostało przekazane przez Dyrekcją z jednoczesnym stwierdzeniem, że Pan Mieczysław Wypych nie jest juz w ich ocenie ZSIP w kolejnej informacji przekażemy Wam treść odpowiedzi jaką otrzymała od Nas Dyrekcja. 

Chcielibyśmy przypomnieć, że zgodnie z przepisami 
Dyrekcja Zakładu nie jest stroną tego pisma, stroną sa Pracownicy Zakładu Elektroniki oraz Związek Zawodowy. W związku z faktem dziwnej aktywności Dyrekcji w tym temacie możemy tylko domyślać sie kto jest pomysłodawcą całej akcji i dlaczego. 

Jarosław Gadawski
29.08.2024 Czwartek

INFORMACJA ZF CZĘSTOCHOWA ZAKŁAD ELEKTRONIKI. 

Odpowiedź skierowna do Dyrekcji Zakładu. 

Dzień dobry, 

Szanowni Państwo Informujemy, że organizacja związkowa przyjęła przekazany przez Państwa wniosek 1/5 pracowników o odwołanie pana Mieczysława Wypycha z funkcji Społecznego Inspektora Pracy. Choć nie wynika to wprost z pisma interpretujemy, że wola odwołania dotyczy funkcji Zakładowego Społecznego Inspektora Pracy. 

Zgodnie z ustawą o społecznej inspekcji pracy, tj. zgodnie z art. 7 ust. 1 w zw. z art. 6 ust. 1 i 6, organizacja związkowa przystąpiła do organizacji i podjęła przygotowania do przeprowadzenia głosowania pracowników nad przekazanym nam wnioskiem. Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 powołanej ustawy społeczny inspektor pracy w razie niewywiązywania się ze swoich obowiązków może być, na zasadach określonych w art. 6, odwołany przed upływem okresu, o którym mowa w art. 6 ust. 2. Zgodnie zaś z treścią art. 6 ust. 1 i ust. 6 powołanej ustawy społecznych inspektorów pracy wybierają i odwołują pracownicy zakładu pracy, a wybory społecznych inspektorów pracy przeprowadzają zakładowe organizacje związkowe na podstawie uchwalonych przez siebie regulaminów wyborów. 
Jednocześnie czujemy się zobowiązani przypomnieć Państwu, że dopóki nie zapadnie decyzja pracowników o odwołaniu społecznego inspektora pracy ze swojej funkcji, pan Mieczysław Wypych pełni funkcję ZSIP i nieuprawnione jest publiczne ogłaszanie przez Pana Dyrektora, że pracownik ten przestał pełnić funkcję ZSIP. Pan Mieczysław Wypych nie został odwołany, a obecny etap procedury przewidzianej w ww. ustawie sprowadza się do złożenia wniosku o odwołanie. 

Apelujemy więc o powstrzymanie przez Pana Dyrektora emocji i zaprzestanie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. 

Z wyrazami szacunku 
Jarosław Gadawski 
Przewodniczący
27.08.2024 Wtorek

INFORMACJA ZF AUTOMOTIVE SYSTEMS POLAND oraz ZAKŁAD ELEKTRONIKI CZĘSTOCHOWA 

Drodzy Pracownicy ZF Automotive Systems Poland oraz pracownicy zakladu elektroniki na ul.Ekonomicznej, poniżej przedstawiam Wam zalecenie jakie ZSIP przekazał Pracodawcy i dlaczego tak bardzo Dyrekcja chce mu zaszkodzić. Tak jak pisałem wcześniej, Jeśli Mieczysław razem z nami doprowadzi do tego, że Dyrekcja przyzna nam rację i uzna że ZF Automotive jest jednym Pracodawcom, co podkreślił Sąd oraz PIP, skutek będzie taki, że trzeba będzie doprowadzić do sytuacji wprowadzenia jednych standardowych regulaminów. Ponieważ jak doskonale wiedzą pracownicy zakładów elektroniki, ich Dyrektorzy zadbali, aby mieli w całej grupie ZF Automotive najmniej korzystne regulaminy ( 12 miesięczny okres rozliczeniowy, 40 % dodatku od minimalnej krajowej za nocki,, wprowadzanie zarządzeń a nie zmian do regulaminów ) i dlatego będą walczyli z nami do samego końca. Co ważne, na dzień dobry, bez żadnych negocjacji będą musieli w zakładach elektroniki skrócić okres rozliczeniowy do 3 miesiecy, wprowadzić dodatek za pracę w nocy na poziom 50% stawki pracownika i tego najbardziej sie boją. 

Boi sie tego również ZF, bo jest to pierwszy krok do udowodnienia, że w Polsce jest jednym Pracodawcą. Zatem prosimy WAS o wsparcie i wsparcie dla Mieczysława
13.08.2024 Wtorek

Spotkanie w ramach negocjacji podwyżek 2025 - dzis spotkanie o 13:00 !!!
12.06.2024 Środa

Wybory do Rady Pracowników
20.05.2024 Poniedziałek

INFORMACJA - na wniosek ponad 280 pracowników, wysłano pismo do ERZ

ZF Elektronika Częstochowa. Wydawało by się, że częstochowski zakład elekrtoniki, jako nowy i tym samym nowoczesny zakład, powinien poza nowoczesnymi metodami produkcji, stosować nowoczesne metody zarządzania pracownikami, oraz być atrakcyjnym miejscem do pracy Czy tak jest? Niestety, im bardziej zakład poznaję, tym więcej nasuwa się w tym zakresie wątpliwości.Zapisy o 12 miesięcznym okresie rozliczeniowym, brak regulaminowych zapisów dotyczacych premii, dowolność w manipulowaniu harmonogramami pracowników i wiele innych spraw powoduje że, moim zdaniem, zarządzanie pracownikami, delikatnie mówiąc, nie nadąża za postępem.Ktoś mi zarzuci, że jako związkowiec wszędzie szukam dziury i powodu, aby się „przyczepić”. Tylko jeśli ja się mylę, to proszę mi podpowiedzieć, dlaczego tak wielu pracowników tego zakładu sądzi podobnie jak ja?Kilka dni temu, pracownicy zakładu podpisali się pod pismem, które zostało skierowane do dyrekcji (prawie 280 podpisów). Zakładam, że pismo poszło do kosza, ale to jak sądzę, nic dobrego nie wróży na przyszłość.Najsmutniejsze jednak jest to, że podobne problemy ne są obce w innych lokalizacjach ZF.Pismo załączam, aby wszyscy mogli poznać problemy tego zakładu.

Dariusz Zygmański
02.04.2024 Wtorek

Wprowadzono nastepujące zmiany do Regulaminu Pracy - zadaniowy czas pracy
10.01.2024 Niedziala

Powołanie Komisji AntMobbingowej
15.01.2024 Poniedziałek

Zasady Premiowania 2024
20.10.2023 Czwartek

Porozumienie Płacowe
31.05.2023 Środa

Pismo dotyczące podwyżki
31.01.2023 Wtorek

ZF z Częstochowy z rządowym grantem wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki

         ZF Automotive System Poland jest pierwszym przedsiębiorstwem z Częstochowy, które podpisało umowę na rządowy grant w ramach programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Firma otrzyma do 2026 r. łącznie 3 mln zł w gotówce. Celem programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030 jest wzrost innowacyjności oraz konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez wspieranie nowych inwestycji prowadzonych przez polskie i zagraniczne firmy. Wsparcie przyznawane jest w formie dotacji na podstawie dwustronnej umowy pomiędzy ministrem właściwym ds. gospodarki a inwestorem. W ramach programu wsparcie inwestycji początkowej jest udzielane z dwóch tytułów: kosztów kwalifikowanych tworzenia nowych miejsc pracy oraz kosztów kwalifikowanych inwestycji. Dotacja jest wypłacana proporcjonalnie do stopnia realizacji zobowiązań. Program w całości finansuje budżet państwa. We wrześniu ZF zawarta z Ministerstwem Rozwoju i Technologii o udzielenie pomocy publicznej w formie dotacji celowej, "w związku z realizacją inwestycji polegającej na zwiększeniu zdolności produkcyjnej poprzez rozbudowę istniejącego Zakładu Elektroniki oraz uruchomieniu produkcji w zakresie inteligentnych systemów bezpieczeństwa w pojazdach samochodowych w Częstochowie". 

           Przypomnijmy, pod koniec października 2022 r. w nowym Zakładzie Elektroniki ZF w Częstochowie uroczyście rozpoczęto jego rozbudowę o kolejną halę produkcyjną. Firma chce w niej produkować nowoczesne systemy wspomagania kierowcy. Koncern ZF oficjalnie rozpoczął rozbudowę Zakładu Elektroniki w częstochowskiej strefie ekonomicznej 

Inwestycja w częstochowskiej strefie ekonomicznej ma zostać ukończona nie później niż do końca 2025 r. Pochłonie 227,8 mln zł. 

           Nowe miejsca pracy i wspieranie studentów Zawarta umowa zobowiązuje ZF do utworzenia w rozbudowanym zakładzie 50 nowych miejsc pracy, w tym 39 dla osób z wyższym wykształceniem. Z zastrzeżeniem, że do liczby miejsc pracy utworzonych w związku z inwestycją zaliczane będą te powstałe po dniu złożenia wniosku o dotację (ZF złożył wniosek w maju 2022 r.). Teraz średnie zatrudnienie w Zakładzie Elektroniki z 12 miesięcy poprzedzających złożenie do ministerstwa wniosku o wsparcie to 98 pracowników. Umowa nakazuje też firmie nawiązanie współpracy z uczelniami wyższymi polegającej na zlecaniu badań naukowych lub prac rozwojowych, sponsorowaniu badań naukowych, zlecaniu realizacji programów kształcenia, udziale w programie „Doktorat Wdrożeniowy" oraz innych podobnych programach. Można będzie też finansować udział studentów w procesie kształcenia na profilu praktycznym, w tym m.in. w formie kształcenia dualnego poprzez stypendia, organizowanie staży lub zatrudnienia, udziale w konsorcjach badawczych współfinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zakupie patentów i licencji od podmiotów tworzących system szkolnictwa wyższego i nauki itp. itd. Na naukowe cele musi pójść co najmniej 15 proc. wartości przyznanej dotacji tj. 450 tys. zł. ZF został też zobowiązany do „wspierania pracowników w zdobywaniu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz współpracy ze szkołami branżowymi". 

Grupa ZF W Częstochowie ZF prowadzi działalność od ponad trzydziestu lat i jest jednym z największych pracodawców. Posiada trzy zakłady produkcyjne (pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych oraz elektroniki). Funkcjonują także centra inżynierskie, których działalność obejmuje projektowanie i testowanie samochodowych systemów bezpieczeństwa. Ponadto w Częstochowie działa Europejskie Centrum Usług Wspólnych ZF, prowadzące obsługę procesów finansowo-księgowych europejskich zakładów, Centrum Informatyczne oraz Globalne Biuro Zakupów. Grupa ZF prowadzi w Polsce działalność także w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Gliwicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. Koncern z niemiecki rodowodem zatrudnia w Polsce niemal 10 tys. osób. 

czytaj więcej na: https://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,27750076,koncern-zf-oficjalnie-rozpoczal-rozbudowe-zakladu-elektroniki.html?disableRedirects=true#S.embed_article-K.C-B.1-L.2.zw
30.01.2023 Poniedziałek

Kolejny przykład pozytywnych zmian, nie ukrywamy, że jest to pośrednio wpływ tego, że mamy związki zawodowe we wszystkich zakladach ZF w Polsce, a cel główny ZZ jest standaryzacja przepisów wewnątrz zakładowych oraz wypracowanie jednych Regulaminów dla pracowników ZF Polska.
03.10.2022 Poniedziałek

POROZUMIENIE PODWYŻKOWE
30.09.2022 Piątek

POROZUMIENIE PODWYŻKOWE CZĘSTOCHOWA ZAKŁAD ELEKTRONIKI 

 Szanowni Państwo, Chciałbym poinformować, że w dniu dzisiejszym, po kolejnej rundzie rozmów osiągnęliśmy Porozumienie z Zakładowymi Organizacjami Związkowymi w kwestii zmian wynagrodzeń w naszym zakładzie w roku 2023. Podpisane Porozumienie pozwoli na utrzymanie konkurencyjności naszego zakładu oraz zapewni stabilny wzrost wynagrodzeń Pracowników Zakładu Elektroniki jak również stabilność działalności biznesowej. Proszę o przekazanie tej dobrej informacji również osobom bez dostępu do poczty elektronicznej. Najważniejsze zapisy zawartego Porozumienia – poniżej. REWIZJA WYNAGRODZEŃ W ROKU 2023. Podwyżki wynagrodzeń w roku 2023 wejdą w życie od dnia 01 stycznia 2023. Na podwyżki wynagrodzeń w roku 2023 Pracodawca przeznacza średnio 10% budżetu wynagrodzeń zasadniczych. „Średnio” oznacza, że Pracownik może otrzymać niższą lub wyższą podwyżkę w zależności od indywidualnej decyzji dotyczącej tego pracownika oraz zgodnie z poniższą tabelą: Do podwyżki uprawnieni są Pracownicy spełniający poniższe wymogi: - W dniu 01.01.2023 nie są na wypowiedzeniu i nie mają ustalonej daty rozwiązania umowy o pracę; - Zostali zatrudnieni przed dniem 01.11.2022; - Nie mieli powyżej 50% absencji w roku 2022 z wyłączeniem absencji związanych z rodzicielstwem; - Decyzje o przyznaniu podwyżki indywidualnym pracownikom podejmuje bezpośredni przełożony. NAGRODY / ŚWIADCZENIA JEDNORAZOWE. Nagroda zostanie wypłacona w następujący sposób: - Transza I w wysokości 500 PLN brutto będzie wypłacona do końca października 2022; - Transza II w wysokości 500 PLN brutto będzie wypłacona wraz z wynagrodzeniem za październik – do 10 listopada 2022; - Transza III w wysokości 500 PN brutto będzie wypłacona wraz z wynagrodzeniem za listopad – do 10 grudnia 2022; - Transza IV w wysokości 500 PLN brutto będzie wypłacona wraz z wynagrodzeniem za grudzień – do 10 stycznia 2023; - Transza V w wysokości 1.500 PLN brutto będzie wypłacona wraz z wynagrodzeniem za luty do – 10 marca 2023: - Transza VI w wysokości 1.500 PLN brutto będzie wypłacona wraz z wynagrodzeniem za czerwiec – do 10 lipca 2023. Jednocześnie Strony uzgodniły, iż realizacja niniejszego stanowi gwarancję zachowania pokoju społecznego w Zakładzie Elektroniki w sprawach objętych jego przedmiotem. Oznacza to w szczególności, że w przypadku prawidłowej realizacji przez Pracodawcę zobowiązań wynikających Porozumienia, Strona Społeczna zobowiązuje się do pełnego respektowania zasady pokoju społecznego w szczególności poprzez powstrzymywanie się ze wszczynaniem sporu zbiorowego w sprawach objętych przedmiotowym porozumieniem i na zasadach określonych w Porozumieniu.
26.08.2022 Piątek

Pozorumienie
09.08.2022 Wtorek

W dniu dzisiejszym odbyły się dwa spotkania. Pierwsze w temacie mediacji dotyczących premii COVID oraz gwarancji zatrudnienia, drugie w temacie podwyżek. Na chwilę obecną po bużliwych obradach oraz pewnych ustępstwach zarówno ze strony Pracodawcy jak również strony związkowej, strony nie doszły jednak do porozumienia. 

Kolejne spotkanie 12 września.
24.05.2022 Wtorek

Desygnowanie Mediatora przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
16.05.2022 Poniedziałek

Uzupełnienie do protokołu rozbieżności
11.05.2022 Środa

Spór zbiorowy , aktualne pisma - wystapienie Pracodawcy o mediatora
10.05.2022 Wtorek

Tablica związkowa !!!
05.05.2022 Czwartek

Podpisaliśmy protokół rozbieżności

07.04.2022 Czwartek

BARDZO WAŻNA INFORMACJA !!! Moi Drodzy, tak jak zapowiadaliśmy, Premii Covid nie odpuszczamy, Jako pracownicy Polscy, nie jesteśmy gorsi od Niemców !!!
31.03.2022 Czwartek

WYBORY DO SPOŁECZNEJ INSPEKCJI PRACY

Informuję, że, wczoraj (31.03.2022), odbyły się w zakładzie elektroniki w Częstochowie wybory Społecznej Inspekcji Pracy organizowane przez MOZ Pracowników ZF. Wybieraliście dwóch Społecznych Inspektorów Pracy w zakładzie. Dziękuję za udział w wyborach Dyrektorowi zakładu i Dyrektorowi Personalnemu, oraz wszystkim pracownikom, którzy wzięli udział w głosowaniu, oraz wszystkim tym, z którymi mieliśmy możliwość się spotkać i zamienić kilka słów Pierwsze miejsce zajął Mieczysław Wypych. Drugim wybranym inspektorem została Pani Barbara Mackiewicz. Wybranym Społecznym Inspektorom Pracy w zakładzie elektroniki gratuluję i życzę ........................... mało pracy. 

24.03.2022 Czwartek

Spotkanie z Pracodawcą 31.03.2022
14.03.2022 Wtorek

Wybory do Społecznej Inspekcji Pracy
11.03.2022 Piątek

Pismo do Pracodawcy
09.03.2022 Środa

Zarządzenie Dyrektora Zakładu Elektroniki

MASECZKI - ścigamy od 14 marca !!!
07.03.2022 Poniedziałek

REGULAMIN WYBORÓW DO SPOŁECZNEJ INSPEKCJI PRACY 
 W AUTOMOTIVE SYSTEMS POLAND Sp. Z o.o.

 §1 

Wybory członków Społecznej Inspekcji Pracy organizuje i przeprowadza Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Pracowników ZF, działajcy w ZF Automotive Systems Poland sp. Z o.o., Ul. Ekonomiczna 19, Częstochowa, Zakład Elektroniki , działając na podstawie Ustawy z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy ( Dz. U. z 2015 r. poz. 567). 

§2 

Regulamin wyborów podany jest do wiadomości wszystkich pracowników ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o., nie później niż 7 dni przed dniem wyborów, wraz z listą kandydatów do Społecznej Inspekcji Pracy.

§3 

1. Członkowie Społecznej Inspekcji Pracy wybierani są w drodze tajnego głosowania przeprowadzonego wśród pracowników ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o. 

2. Członkiem Społecznej Inspekcji Pracy może zostać pracownik, którego staż pracy w ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o. Zakład Elektroniki wynosi przynajmniej 12 miesięcy, oraz został zaakceptowany jako kandydat, przez zarząd związku zawodowego organizującego wybory. Pracownicy zgłaszają swoje kandydatury do przedstawiciela MOZ Pracowników ZF w terminie w terminie do 23 marca 2022, wg wzorustanowiącego załączniknr 1 do niniejszego regulaminu 

3. Zarząd związku zawodowego może wyrazić zgodę na kandydowanie pracownika legitymującego się stażem krótszym niż 12 miesięcy i nie bedącego członkiem MOZ Pracowników ZF. 

§4 

Prawo wyboru Społecznych Inspektorów Pracy mają wszyscy pracownicy zatrudnieni w ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o. Zakład Elektroniki na podstawie umowy o pracę. 

§5

 1. Po ogłoszeniu wyborów, związek zawodowy organizujący wybory, wskazują komisję skrutacyjną i komisję wyborczą, liczącą 3 osóby, składającą się z pracowników ZF Polska, wskazanych przez zarząd związku zawodowego. 2. W trakcie czynności związanych z wyborami, przy urnie musi przebywać, co najmniej 

2 członków komisji skrutacyjnej. 

3. W pracach komisji skrutacyjnej nie może brać udziału osoba ubiegająca się o wybór. 

§6 

1. Karty do głosowania wydawane są bezpośrednio przed głosowaniem. 

2. Wzór karty stanowi załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu. Karty będą oznakowane stemplem związków zawodowych organizujących wybory. 

3. Każdemu pracownikowi przysługuje jedna karta do głosowania. 

4. Głos oddawany jest przez postawienie znaku X, V lub + w odpowiednich polach. 

5. Głos jest ważny, jeśli został postawiony znak X, V lub + przy nazwisku przynajmniej jednego kandydata. Można zakreślić tyle nazwisk, ilu jest kandydatów. 

6. Głosowanie odbywa się w trakcie przerw regulaminowych. 

7. Głosowanie oraz inne czynności związane z wyborem Społecznych Inspektorów Pracy, nie mogą zakłócić normalnego funkcjonowania zakładu. 

§7

 Po zakończeniu wyborów komisja skrutacyjna wyjmuje karty do głosowania z urny i przelicza głosy. Niezwłocznie po przeliczeniu głosów, komisja skrutacyjna sporządza protokół i ogłasza wyniki.Wyniki wyborów zostaną podane do wiadomości pracowników niezwłocznie 

§8 

1. Funkcję Społecznego Inspektora Pracy, obejmują kandydaci, którzy uzyskali największą ilość głosów. 

2. Zakładowym SIP zostanie kandydat, który uzyskał największą ilość głosów. 

3. W przypadku równej ilości głosów, wybrana zostaje osoba z dłuższym stażem w ZF 

§9 

1. W przypadku, gdy komisja skrutacyjna stwierdzi, że wybory są nieważne, przeprowadza się powtórne wybory po upływie 30 dni. 2. Wybory będą uznane za ważne, niezależnie od frekwencji. 
EKO OKNA S.A.